Wrocław-Alicante „Na styku kultur”

W dniach 03-10.04.2016 na naszej uczelni odbyły się warsztaty w ramach projektu Wrocław-Alicante „Na styku kultur”. Projekt został zrelizowany we współpracy z hiszpańską uczelnią Escuela de Arte y Superior de Diseño de Alicante w ramach programu Erasmus+.

logo duże

Wrocław-Alicante „Na styku kultur”

W dniach 03-10.04.2016 na naszej uczelni odbyły się warsztaty w ramach projektu Wrocław-Alicante „Na styku kultur”. Projekt został powołany do życia przez Panią Rektor dr Agnieszkę Włostowską i Panią Katarzynę Kulpę we współpracy z hiszpańską uczelnią Escuela de Arte y Superior de Diseño de Alicante. Polska część pierwszej edycji projektu związana była z Opactwem Cystersów w Lubiążu. Wzięło w niej udział dziewięcioro hiszpańskich studentów z trzech kierunków studiów: projektowanie wnętrz, projektowanie graficzne i projektowanie produktu oraz ośmioro studentów WSH z architektury wnętrz i studiów podyplomowych Wnętrza i design. Hiszpanie przyjechali z pomysłami graficznymi dotyczącymi Lubiąża, a my tworzyliśmy logo samego projektu. W czasie warsztatów wspólnie pracowaliśmy nad zadaniami artystyczno-projektowymi.

Dzień 1 (04.04.2016)
W poniedziałek wszyscy wybraliśmy się do Lubiąża, aby obejrzeć zabytkowy pocysterski zespół klasztorny. Dzięki współpracy z Fundacją Lubiąż mogliśmy samodzielnie zwiedzić opactwo i zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych. Opiekunem merytorycznym wycieczki był Pan Dziekan dr Michał Ambroż, który oprowadził nas po obiekcie przedstawiając jego historię. Dowiedzieliśmy się, że jest to drugi pod względem wielkości obiekt sakralny na świecie (pierwszy znajduje się w Hiszpanii), a jego 223-metrowa fasada jest najdłuższą fasadą barokową w Europie. Zobaczyliśmy imponującą Salę Książęcą z rzeźbami Józefa Mangoldta i malowidłami Christiana Bentuma, w której odbywają się wybrane koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, a także przepiękny refektarz klasztorny. Widzieliśmy też bardzo zniszczony i ubogo wyposażony kościół NMP oraz inne pomieszczenia, w których jeszcze nie przeprowadzono prac renowacyjnych. Aż trudno uwierzyć, że w jednym miejscu znajdują się tak kontrastujące ze sobą pomieszczenia. To doświadczenie było dla nas niewątpliwie inspirujące i miało swoje odzwierciedlenie w pracach powstałych podczas kolejnych dni.

Dzień 2 (05.04.2016)
Wtorek był dniem warsztatów artystycznych, prowadzonych przez Panią Katarzynę Kulpę, która czujnym okiem obserwowała nasze poczynania. Gościem specjalnym była Pani Aneta Domańska z firmy Benjamin Moore, która zaprezentowała nam farby przywiezione na nasze warsztaty. Malując wszyscy świetnie się bawiliśmy i nie mogliśmy oderwać się od pędzli. W efekcie tego powstał wspólny kilkunastometrowy obraz zainspirowany wizytą w Lubiążu. Wszyscy byliśmy zadowoleni z naszej pracy i w nagrodę wybraliśmy się razem na grilla, którego zorganizowaliśmy dla naszych gości.

Dzień 3 (06.04.2016)
W środę zajęliśmy się pracą projektową, nad którą czuwała dr Agnieszka Włostowska oraz hiszpańscy wykładowcy Amparo Aznar i Amada Esteban. Stworzyliśmy trzy polsko-hiszpańskie grupy projektowe, których zadaniem było zaprojektowanie elementów architektoniczno-wnętrzarskich, dekoracyjnych i graficznych dla Fundacji Lubiąż. Po prezentacji materiałów zaprojektowanych w trakcie semestru przez hiszpańskich studentów nastąpiła część wspólnej pracy w grupach projektowych. Sala aż wrzała od różnych pomysłów, z których kilka wybraliśmy, aby zająć się nimi bardziej szczegółowo następnego dnia. W czasie przerwy poczęstowaliśmy naszych gości chlebem ze smalcem i salami oraz ogórkami kiszonymi. Po południu obejrzeliśmy prezentację szkoły w Alicante, co zakończyło ten dzień warsztatów.

Dzień 4 (07.04.2016)
Czwartek upłynął nam na dalszej pracy nad projektami wybranymi poprzedniego dnia. Oprócz wykładowców mieliśmy okazję skonsultować nasze pomysły z Panem Piotrem Maciejewskim z firmy ID Design, która współpracuje z Fundacją Lubiąż. Był to dzień bardzo wytężonej, ale też owocnej pracy. Sił dodał nam obiad w postaci pierogów ruskich, które bardzo smakowały naszym hiszpańskim gościom. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się w Vinci Fit Art, dzięki uprzejmości właścicielki Pani Magdaleny Filcek, aby zaprezentować nasze projekty, które stworzyliśmy w czasie warsztatów. Gościem specjalnym prezentacji był Pan Michał Koziołek. Mogliśmy również wziąć udział w konkursie na kompozycję kolorystyczną, w którym wzornik kolorów Benjamin Moore wygrał jeden z naszych hiszpańskich kolegów. Miły wieczór przy lampce wina zakończył warsztaty projektowe.

Udział w warsztatach był bardzo ciekawym doświadczeniem zarówno dla nas jak i dla studentów z Alicante. Mieliśmy okazję lepiej poznać nasze kultury, porównać swoje pomysły, stworzyć wspólnie ciekawe prace. My mogliśmy poznać elementy projektowania graficznego i projektowania produktu, a Hiszpanie mogli rozwinąć się bardziej artystycznie. Warsztaty były dla nas również niezwykle inspirujące na przyszłość, a oprócz tego były bardzo dobrą zabawą w ciekawym towarzystwie. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nich udział i już nie możemy doczekać się majowego wyjazdu do Hiszpanii na drugą część projektu, o której opowiemy Wam po powrocie. Dziękujemy WSH i organizatorkom za szansę na rozwój i zdobycie cennych doświadczeń, a Was zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach projektu.

Aleksandra Martynowicz

13.04.2016