Warsztaty Wrocław-Alicante „NA STYKU KULTUR” cz. II

W dniach 15-22.05.2016 odbyła się druga część warsztatów w ramach projektu Wrocław-Alicante „Na styku kultur”. Projekt został powołany do życia przez Panią Rektor dr Agnieszkę Włostowską i Panią Katarzynę Kulpę we współpracy z hiszpańską uczelnią Escuela de Arte y Superior de Diseño de Alicante (EASDA).

IMG_0255

Wrocław-Alicante „Na styku kultur”

W dniach 15-22.05.2016 odbyła się druga część warsztatów w ramach projektu Wrocław-Alicante „Na styku kultur”. Projekt został powołany do życia przez Panią Rektor dr Agnieszkę Włostowską i Panią Katarzynę Kulpę we współpracy z hiszpańską uczelnią Escuela de Arte y Superior de Diseño de Alicante (EASDA). Hiszpańska część pierwszej edycji projektu była kontynuacją części polskiej związanej z Opactwem Cystersów w Lubiążu. Wzięło w niej udział dziewięcioro hiszpańskich studentów z trzech kierunków studiów: projektowanie wnętrz, projektowanie graficzne i projektowanie produktu oraz pięcioro studentów WSH z architektury wnętrz i studiów podyplomowych Wnętrza i design. W czasie warsztatów ponownie wspólnie pracowaliśmy nad zadaniami artystyczno-projektowymi.

Dzień 1 i 2 (16-17.05.2016)

W poniedziałek i wtorek spotykaliśmy się w pracowniach szkoły w Alicante, aby kontynuować prace rozpoczęte we Wrocławiu. Każda z trzech grup doszlifowywała swoje ostateczne projekty dla Fundacji Lubiąż, a w międzyczasie wymienialiśmy się pomysłami i doświadczeniami oraz rozmawialiśmy na wiele tematów artystycznych, projektowych i innych. Zaczęliśmy również przygotowania do prezentacji końcowej. Były to dni bardzo wytężonej pracy, ale wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z efektów. Mieliśmy też okazję zwiedzić szkołę naszych gospodarzy. Byliśmy pod wrażeniem wyposażenia pracowni komputerowych oraz drukarni, w której studenci hiszpańscy mogą skorzystać z drukarki 3D. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy również najlepsze prace studenckie, zaprezentowane na szkolnych korytarzach, a w przerwach zajadaliśmy się hiszpańskimi przysmakami, które bardzo nam smakowały.

Dzień 3 (18.05.2016)

Środa była dniem zwiedzania. Poranek zaczął się w Muzeum Archeologicznym MARQ, gdzie znajdują się podzielone tematycznie eksponaty, zaprezentowane w ciekawy sposób. Od biżuterii i monet, przez naczynia, narzędzia, elementy wnętrz, po sale inscenizujące same prace archeologiczne – zobaczyliśmy całe mnóstwo różnorodnych znalezisk, wśród których każdy znalazł dla siebie coś inspirującego. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na średniowieczny Zamek Św. Barbary. To zabytkowa warownia znajdująca się na wysokiej, jasnej skale tuż przy starym mieście w Alicante. Do zamku można dostać się windą, jednak my szliśmy piechotą wokół skały, podziwiając po drodze panoramę miasta. W trakcie wycieczki mieliśmy do zrealizowania zadanie artystyczne – każdy zrobił sześć zdjęć na konkretne tematy, aby później ze wszystkich zdjęć powstała mozaika. Po zakończeniu zwiedzania zamku nasi gospodarze poczęstowali nas przepyszną paellą, która zrekompensowała nam trudy siedmiu tysięcy kroków wspinaczki w upale. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni z pełnego wrażeń dnia.

Dzień 4 (19.05.2016)

W czwartek nastąpiło ostateczne podsumowanie całego projektu. Spotkaliśmy się na prezentacji, w trakcie której wszyscy studenci EASDA mieli możliwość zobaczyć finalne efekty naszych prac. Było to wspólne święto i cieszyliśmy się, że udało nam się zaprojektować tak ciekawe rzeczy, a jednocześnie było nam trochę smutno, że projekt dobiegł końca. Na pocieszenie mogliśmy jeszcze podziwiać prezentację dr Agnieszki Włostowskiej na temat innowacyjnych modułowych lamp COSIMPLE by Wlostowska oraz prezentację fascynujących wielkoformatowych obrazów autorstwa Katarzyny Kulpy. Wieczorem w węższym gronie spotkaliśmy się w Muzeum Sztuki Współczesnej MACA, gdzie oprócz bardzo ciekawych dzieł sztuki obejrzeliśmy prezentacje prac semestralnych studentów EASDA, które zrealizowali we współpracy z MACA. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu wykonanych produktów oraz samych prezentacji. Był to dzień pełen doznań artystycznych, które na długo zostaną w naszej pamięci.

Udział w warsztatach był dla nas niezapomnianym doświadczeniem. Razem z Hiszpanami mieliśmy okazję lepiej poznać nasze kultury, porównać swoje pomysły, stworzyć wspólnie ciekawe prace. Warsztaty dały nam mnóstwo inspiracji na przyszłość, a oprócz tego były świetną zabawą w ciekawym towarzystwie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z obu części projektu i ze znajomości, które zawarliśmy. Dziękujemy pomysłodawczyniom projektu za stworzenie niezwykłego wydarzenia, które dało nam możliwość rozwoju i zdobycia cennych doświadczeń, a Was ponownie gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach projektu.

Aleksandra Martynowicz

08.06.2016